Jak vybrat cyklistické ponožky?

 Jak vybrat cyklistické ponožky ride bike ridebike.cz_1

 

Cyklistické ponožky jsou důležitou výbavou každého cyklisty. 

Dobře zvolené cyklistické ponožky vám pomáhají k lepším

výkonům při jízdě na kole a vašim nohám dopřávají perfektní pohodlí.         

 

 Vlastnosti cyklistických ponožek:

  • Správná směs materiálů, která se snadno čistí, rychle schne a vydrží opakované mytí
  • Elastická manžeta s přízí tkanou těsně vedle sebe zabraňující vniknutí nečistot
  • Tepelná izolace a odvod potu od chodidel
  • Zesílení namáhaných částí v oblasti paty a špičky
  • Ploché švy proti oděrům a otlakům
  • Odvětrávaná část na nártu

 

 

Složení a funkce materiálu

 

Materiály používané při výrobě cyklistických ponožek prošly v posledních dvaceti letech radikální změnou, přičemž syntetická vlákna svými vlastnostmi předčí vlákna přírodní.

Syntetické materiály, jako je například Nylon, mají oproti svým protějškům z přírodních vláken řadu výhod.Mohou být tkané mnohem blíže k sobě, což umožňuje ponožce lépe se přizpůsobit tvaru chodidla, efektivněji odvádět vlhkost od chodidel a minimalizovat vniknutí nečistot mezi vlákna. 

Syntetická vlákna, také často obsahují antibakteriální nebo antimikrobiální vlákna tkaná do ponožky, která vyrovnává množství bakterií na kůži. Tím se snižuje šance na podráždění pokožky a co je důležitější, brání ponožce zadržovat zápach.

 

Nejvhodnější materiály pro cyklistické ponožky:

 

Nylon (Polyamid)

Nylon je pružné syntetické vlákno s nejvyšší odolností proti oděru a trhání. Vyrábí se z něj celé ponožky nebo se jen přidává do nejvíce zatěžovaných míst jako jsou pata a špička.

 

Polypropylen

Ze všech textilních vláken je nejlehčí,nejteplejší a nejpružnější. Díky kulatému vláknu skvěle odvádí vlhkost. Má 2,5x vyšší odolnost proti oděru než bavlna. Vyšší už má jen Nylon.

 

Coolmax

Speciální čtyř kanálkové vlákno vyrobené za pomocí moderních technologií z polyesterového vlákna. Ponožky vyrobeny z materiálu Coolmax jsou vodoodpudivé, velmi rychle odvádí pot od chodidel a tím udržují nohy stále v suchu.

 

Meryl Skinlife

Meryl Skinlife je lehké polyamidové mikrovlákno s antibakteriálním účinkem, které zabraňuje množení bakterií a tím i vzniku zápachu a podráždění pokožky.

 

 Merino vlna

Vlna Merino ovcí je velmi jemná, prodyšná, nezapáchá a na těle neškrábe. Vlákno vlny Merino je přirozeně kadeřavé, proto má výborné izolační vlastnosti. V zimě vás zahřeje a v létě naopak ochladí. Jediné mínus vlny Merino je menší odolnost. Z tohoto důvodu se do cyklistických ponožek z Merino vlny přidává Nylon pro zpevnění paty a špičky.

 

ride bike.cz vlna merino ovce cyklistické ponožky

 

 

 

 

 

Prevence proti odřeninám a otlakům

Důležitým kritériem při výběru cyklistických ponožek jsou ploché švy. Díky plochým švům jsou ponožky pohodlnější 

a nedochází k otlakům a oděrům. Některé cyklistické ponožky mívají také zesílený materiál v oblasti paty a špičky, na které je při šlapání na kole vyvíjen největší tlak. 

 

 

 

Výška cyklistických ponožek 

Ponožky na kolo jsou dnes dostupné nejčastěji ve třech délkách. Nízké (končí těsně pod kotníkem), Střední (končí kousek nad kotníkem) a vysoké ( končí těsně pod lýtkovým svalem). 

 

 

běžecké ponožky versus table mountain                      cyklistické ponožky mavic cosmic mid ridebike.cz  cyklistické ponožky versus explore more - kopie